Darmowa dostawa od 180,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
   Napój energetyczny w nowej odsłonie  Sprawdź
Pre-workout – czym jest i jak działa?

Pre-workout – czym jest i jak działa?

2024-01-10

Po ciężkim i długim dniu pracy trudno jest nie tylko zmotywować się do aktywności fizycznej, ale nawet znaleźć na nią siłę. Rozwiązaniem znacząco zyskującym ostatnio na popularności są pre-workouty, czyli tzw. „przedtreningówki”. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jak działa ten suplement i jak wiele może on zmienić w Waszej codziennej rutynie.

Jak działa i co robi pre-workout?

Suplementy typu pre-workout są dedykowane dla osób aktywnych fizycznie. Najczęściej sprzedawane są w proszku. Większość z nich składa się z podobnych związków, jak chociażby kofeina czy beta-alanina, które mają na celu zwiększyć efektywność treningów. Jak sama nazwa wskazuje, spożywa się je chwilę przed wysiłkiem fizycznym, aby ćwiczyć dłużej, ciężej i osiągać lepsze efekty.

Przedtreningówki dzielą się na wiele różnych rodzajów, ale przede wszystkim różni je zawartość kreatyny, głównego nośnika energii w naszym organizmie. Pre-workouty niezawierające kreatyny działają podobnie do kawy, mają na celu zapewnić nam więcej energii przed treningiem oraz zwiększyć naszą wydolność.

Z kolei suplementy zawierające kreatynę pozwalają dodatkowo zwiększyć siłę, wytrzymałość oraz ułatwiają przyrost mięśni. W swoich badaniach Eric S. Rawson i Jeff S. Volek udowodnili, że dłuższe i regularne przyjmowanie kreatyny przyspiesza budowę mięśni podczas efektywnych treningów i zwiększa nasze możliwości, pozwalając na dłuższe, cięższe treningi.

Źródło energii i motywacji dla osób aktywnych fizycznie

Mimo pozytywnego wpływu kreatyny na przyrost mięśni oraz siłę podczas treningów, pre-workouty funkcjonują przede wszystkim jako źródło energii. Przeznaczone są do stosowania wyłącznie przed wysiłkiem fizycznym, a takie związki jak kofeina, leucyna czy tyrozyna dbają o to, aby nie brakowało nam sił na dłuższy trening.
Ponadto odpowiednio dobrana kombinacja składników w pre-workoucie wpływa na naszą regenerację (tauryna), a nawet pomaga osobom będącym w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej (cytrulina). Regularne stosowanie przedtreningówek pozwala bardziej skupić się na treningach, włożyć w nie jak najwięcej energii i co za tym idzie, szybciej zobaczyć ich efekty.

Pre-workouty doskonale sprawdzają się u osób, które mają dużo na głowie i trenują rano lub wieczorami. Zaraz po przebudzeniu spożycie przedtreningówki zapewni zastrzyk energii i pozwoli na efektywny wysiłek fizyczny w ramach właściwego rozpoczęcia dnia. Wieczorami z kolei wielu osobom może brakować motywacji lub sił do treningu. Po całym dniu pracy i wysiłku intelektualnego czasami trudno jest znaleźć w sobie energię do wyjścia na siłownię czy wskoczenia na rower. Wtedy pomocny będzie pre-workout!

WATTS’UP® kluczowym elementem Levann Pre-Workout

Pre-workout, który wzbogacił właśnie ofertę naszego sklepu, został stworzony dla wszystkich osób aktywnych fizycznie pragnących zwiększyć efektywność swoich treningów. Zadbaliśmy o unikalną kompozycję złożoną z aż 13 składników, aby pomóc Wam poprawić jakość ćwiczeń i szybciej dostrzec zmiany na swoim ciele.

  • kofeina i tauryna - dostarczają więcej energii
  • aminokwasy (L-cytrulina, L-leucyna, beta-alanina) - przyczyniają się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej
  • kreatyna - zwiększa efektywność mięśni i pozwala na dłuższe, cięższe treningi
  • fosfor i cynk - dbają o utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego i makroskładników odżywczych

Wyjątkowym składnikiem naszego suplementu jest WATTS’UP®, ekstrakt z owocu pomarańczy zawierający bioaktywną hesperydynę. We współpracy z InnosportNL przeprowadzono badania wśród atletów i osób uczęszczających na siłownię, aby ocenić czy suplementacja WATTS’UP® pozytywnie wpływa na wydajność treningów oraz moc anaerobową. Wykazały one wzrost mocy beztlenowej, szczytowej i średniej w ćwiczeniach o wysokiej intensywności.
Składnik ten wyróżnia nasz pre-workout ponad pozostałymi suplementami, został klinicznie zbadany i może okazać się właśnie tym, czego brakuje w twojej codziennej treningowej rutynie. Osoby aktywne fizycznie bez wątpienia docenią dodatkową porcję energii oraz dostrzegą, że ich możliwości znacząco wzrosły, prowadząc do cięższych i bardziej satysfakcjonujących treningów.

Pre-workout to warta rozważenia suplementacja dla wszystkich, którzy regularnie trenują. Niezależnie od tego jaki wykonujesz trening i które partie ciała ćwiczysz, przedtreningówka zapewni Ci solidny zastrzyk energii, zwiększy efektywność wysiłku fizycznego, a później zadba o właściwą regenerację Twojego organizmu. Jest to doskonały sposób, aby uczynić treningi bardziej skutecznymi i szybciej zobaczyć efekty naszej ciężkiej pracy.

1ERIC S. RAWSON AND JEFF S. VOLEK, Effects of Creatine Supplementation and Resistance Training on Muscle Strength and Weightlifting Performance, Journal of Strength and Conditioning Research, 2003, 17(4), 822–831 q 2003 National Strength & Conditioning Association
2Lieke E. van Iersel, Yala R. Stevens, Jose M. Conchillo & Freddy J. Troost, The effect of citrus flavonoid extract supplementation on anaerobic capacity in moderately trained athletes: a randomized controlled trial, Journal of the International Society of Sports Nutrition 18, Article number: 2 (2021)
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel