Darmowa dostawa od 180,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
   Napój energetyczny w nowej odsłonie  Sprawdź
Elektrolity a Izotoniki. Kiedy je stosować i jak skutecznie nawadniać organizm?

Elektrolity a Izotoniki. Kiedy je stosować i jak skutecznie nawadniać organizm?

2024-06-04

Każdy aktywny fizycznie wie, że woda jest nieodłącznym elementem treningu. Towarzyszy nam podczas dłuższych biegów, treningów siłowych czy klasycznego cardio. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale również w codziennej rutynie. Odwodnienie znacząco utrudnia funkcjonowanie organizmu, powoduje zmęczenie, bóle głowy i frustrację.

Coraz więcej świadomych osób sięga w rezultacie po suplementy, aby w łatwy i skuteczny sposób uzupełniać cenne składniki odżywcze. Szczególnie popularne w okresie wiosennym i letnim są elektrolity oraz izotoniki. Niektórzy wciąż nie zdają sobie jednak sprawy, czym dokładnie różnią się od siebie te suplementy, kiedy warto je stosować i jak mogą pomóc w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Elektrolity

Elektrolity to słowo znane bardzo wielu osobom, aczkolwiek nie wszyscy wiedzą, jak istotne są one dla naszego organizmu. Jako najważniejsze z nich wymienia się zazwyczaj sód, wapń, magnez, chlor oraz potas. Wpływają one na prawidłowe działanie mięśni, układu nerwowego i utrzymują równowagę elektrolitową, dbając o sprawne ciało i umysł[1].

Jasnym jest, że niedobór któregoś z tych cennych składników może mieć poważny wpływ na kondycję naszego organizmu. Dlatego kiedy uprawiamy jakiś sport, opalamy się czy nawet kiedy jesteśmy chorzy, cierpimy na biegunkę lub wymioty, i tracimy dużo elektrolitów, ich uzupełnianie jest kluczowe.

Szczególną uwagę na właściwą suplementację i nawadnianie trzeba zwracać wiosną i latem, kiedy dni są długie, a nad głowami cały czas świeci słońce. Nie musimy leżeć na plaży i opalać się godzinami, żeby odczuć konsekwencje upałów. Zlekceważenie regularnego picia wody może prowadzić do zmęczenia, senności, zawrotów głowy i ogólnej frustracji, która nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu.

Elektrolity to rozwiązanie nie tylko dla osób aktywnych fizycznie. Prawidłowa, zbilansowana dieta i regularne picie wody bardzo pozytywnie wpływają na odpowiedni balans wartości odżywczych, ale każdy z nas doświadcza czasem sytuacje, kiedy tracimy znacznie więcej elektrolitów. Wtedy dodatkowa suplementacja może okazać się bardzo istotna i znacząco ułatwić regenerację.

Izotoniki

Napoje izotoniczne cechuje przede wszystkim osmolalność bardzo zbliżona do ludzkiego ciała. Oznacza to, że jego stężenie składników mineralnych w wodzie jest takie samo jak w płynach naszego organizmu. Dzięki temu izotoniki przyswajają się nawet szybciej niż woda i pozwalają na łatwe uzupełnienie cennych wartości odżywczych.

Izotoniki są popularne przede wszystkim wśród osób aktywnych fizycznie. Odpowiednia osmolalność czyni je doskonałym sposobem na szybkie nawodnienie przy dłuższych wysiłkach. Podczas intensywnej aktywności tracimy dużo wody, nawet do 3-4 litrów na godzinę, a razem z nią elektrolity.

Dodatkowa suplementacja dla wielu sportowców, jak i osób regularnie trenujących, stała się w rezultacie stałym elementem treningów. Izotoniki cenne są zarówno przed, jak i w trakcie oraz po wysiłku fizycznym. Treningi warto rozpoczynać w stanie prawidłowego nawodnienia, w trakcie aktywności izotoniki pozwalają uzupełnić tracone elektrolity, a po wysiłku zadbają o właściwą równowagę organizmu.

Izotoniki to również cenne źródło węglowodanów. Podczas dłuższego wysiłku zapewnią nam więc dodatkową energię, a badania wykazały, że ich spożywanie pozwala utrzymać wydajność treningów i pozytywnie wpływa na regenerację[2]. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które w trakcie aktywności fizycznej nie lubią jeść bananów czy proteinowych przekąsek i preferują płyny.

Zawartość węglowodanów sprawia jednak, że do izotoników powinny ostrożnie podchodzić osoby na diecie oraz te, które sport uprawiają przede wszystkim z myślą o zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Izotoniki czy Elektrolity?

Biorąc pod uwagę podobne działanie obu suplementów, wielu osobom nasuwa się pytanie - kiedy powinniśmy sięgać po elektrolity, a kiedy po izotoniki?

Elektrolity to przede wszystkim rozwiązanie doraźne i skuteczny sposób na uniknięcie odwodnienia, kiedy jesteśmy na nie bardziej narażeni. Zmęczenie i osłabienie można odczuwać przede wszystkim latem. Spędzamy dużo czasu na słońcu, czasami zwyczajnie zapominamy o regularnym piciu wody i to elektrolity sprawdzają się wtedy doskonale jako narzędzie do walki ze skutkami odwodnienia.

Po izotoniki z kolei sięgać warto przede wszystkim podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Nie bez powodu najczęściej z kolorowym napojem w ręku widujemy biegaczy czy rowerzystów. Idealnie sprawdzają się one również podczas treningów siłowych. Organizm szybko przyswaja izotoniki, a brakujące elektrolity błyskawicznie do nas wracają.

Dlatego w naszej ofercie znajdują się zarówno Levann “jA” Electrolytes, jak i Levann “jA” Isotonic. Elektrolity wypijecie w dwóch pysznych smakach - ananasowym oraz truskawkowym. Izotoniki z kolei dostępne są w wersji cytrusowej i tropikalnej. W obu produktach zadbaliśmy o sprawdzoną formułę, która zawiera optymalną proporcję elektrolitów i minerałów, aby w jednej porcji dostarczyć Wam dokładnie tego, czego potrzebuje Wasz organizm.

[1] Isotonic sports drinks: formulation and physiological effects of their consumption, Yanelis Ruiz i Mario A. Garcia 

[2] Electrolytes, Isha Shrimanker i Sandeep Bhattarai

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Nasz bestseller Levann "jA" Pre-Workout w saszetkach

Levann "jA" Pre-Workout w saszetkach

65,99 zł brutto
Polecany Levann "jA" Electrolytes Pineapple, 10 saszetek x 5,5 g

Levann "jA" Electrolytes Pineapple, 10 saszetek x 5,5 g

29,99 zł brutto
Nowość Levann "jA" Isotonic Tropical, 15 saszetek x 25,8 g

Levann "jA" Isotonic Tropical, 15 saszetek x 25,8 g

69,90 zł brutto
pixel