Czym jest żywność prozdrowotna?
Jedzenie nie tylko dla smaku, ale też dla zdrowia
Znacie kogoś, kto nie chciałby być zdrowy? Zazwyczaj to właśnie zdrowie znajduje się na pierwszym miejscu naszej listy życzeń. Nic dziwnego! Kiedy coś nam dolega, szukamy wszelkich sposobów na poprawę stanu naszego organizmu. Nie czekajmy jednak na dolegliwości. Warto stosować metody zapobiegawcze, kiedy czujemy się dobrze.
Podstawą jest dbanie o siebie na co dzień. Jak to zrobić? Ważna jest świadomość, że na naszą kondycję psychofizyczną wpływa kilka czynników. Głównie są to:
- aktywność fizyczna,
- odpowiednia higiena i pielęgnacja,
- dobra jakość snu i regeneracji,
- spokój ducha i równowaga emocjonalna,
- wystarczające nawodnienie organizmu,
- zbilansowana dieta prozdrowotna.
Dziś skupimy się na ostatnim punkcie.
Dieta zbilansowana to dieta dostarczająca organizmowi właściwą ilość składników odżywczych niezbędnych do zaspokajania codziennych potrzeb żywieniowych. Zrównoważony jadłospis ma na celu utrzymanie prawidłowego bilansu energetycznego. Aby czuć się dobrze, mieć energię i cieszyć się zdrowiem przez lata, warto zastanowić się nad swoim menu i przerzucić się na zdrową żywność.
Żywność prozdrowotna, czyli jaka?
Zdrowa żywność charakteryzuje się wysoką zawartością dobrze przyswajalnych składników odżywczych oraz dużym potencjałem zdrowotnym. Zawiera witaminy, minerały i inne cenne składniki ważne dla prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu. To produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, które są dla nas nie tylko smaczne, ale też korzystne. Często są źródłem antyoksydantów spowalniających procesy starzenia komórek organizmu oraz hamujących rozwój wolnych rodników. Zazwyczaj zawierają też błonnik pokarmowy wspierający trawienie.
Co należy do zdrowej żywności?
Wybór produktów prozdrowotnych jest ogromny. Do tej grupy należą między innymi superfoods na przykład: jarmuż, jagody, kakao, aronia, spirulina, truskawki, siemie lniane, acai, buraki, matcha, orzechy włoskie, pestki dyni, lucuma, kasza jaglana, maca, brokuły, kurkuma, quinoa, czosnek czy cebula. Już sama lista kategorii zdrowej żywności jest bardzo długa. Mogą to być: owoce, warzywa, korzenie, zioła, napoje, pestki, nasiona, algi, oleje, orzechy, kiszonki oraz jajka, ryby i mięso z hodowli ekologicznych.
Przykłady i cechy wyjątkowo zdrowych produktów
- Kasza jaglana jest bogata w białko, błonnik, witaminę B6, niacynę i kwas foliowy. Ponadto jest źródłem rutyny, związku wspierającego zdrowie naczyń krwionośnych.
- Acai to mały owoc pochodzący z Amazonii, który jest bogaty w antyoksydanty, w tym antocyjany. Jest również źródłem błonnika, witaminy C i kwasów tłuszczowych omega-3.
- Lucuma to owoc pochodzący z Peru, który zawiera witaminę C, żelazo, wapń i błonnik. Jest również niskokaloryczny i posiada słodki smak, stanowiąc idealny składnik zdrowych deserów.
- Algi morskie, takie jak spirulina i chlorella, są źródłem białka, witamin i minerałów. Spirulina jest również jednym z najbogatszych źródeł naturalnego beta-karotenu wspierającego oczy i skórę.
- Kwas masłowy to tłuszcz obecny w maśle klarowanym, który zawiera niewielką ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i jest łatwo przyswajalny przez organizm.
- Nasiona konopi są bogate w białko, błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz witaminy. Mogą być dodawane do sałatek, musli lub używane do produkcji mleka roślinnego.
- Kakao jest bogate w flawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne i mogą pomagać w poprawie kondycji serca.
- Chia w wodzie tworzy żel, co sprawia, że może pomagać w utrzymaniu uczucia sytości i regulować poziom cukru we krwi.
- Zielona herbata zawiera katechiny, które mają właściwości antyoksydacyjne.
- Orzechy laskowe są bogate w kwas foliowy, który jest ważny dla zdrowia układu nerwowego i pomaga w zapobieganiu wadom wrodzonym u noworodków.
- Nasiona granatu są źródłem przeciwutleniaczy, takich jak antocyjany i kwas elagowy, które mogą pomagać w ochronie komórek przed uszkodzeniami.
- Jeżyny są bogate w witaminę C, błonnik i antyoksydanty, które mogą wspierać układ odpornościowy.
- Migdały zawierają witaminę E, która jest ważna dla zdrowia skóry i oczu, oraz magnez, który może pomóc w regulacji ciśnienia krwi.
- Otręby są bogate w błonnik, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego.
- Brokuł romanseco to odmiana brokuła o interesującym geometrycznym kształcie, która jest bogatsza w witaminę C i cenne dla skóry karotenoidy niż tradycyjny brokuł.
- Warzywa liściaste takie jak szpinak i jarmuż są bogate w witaminę K, która jest niezbędna do prawidłowej krzepliwości krwi.
- Awokado jest jednym z niewielu owoców, który zawiera zdrowe tłuszcze jednonienasycone.
- Jogurt naturalny zawiera probiotyki, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej.
- Owoce jagodowe (np. borówki, maliny, truskawki) są bogate w antyoksydanty, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i wspierają zdrowie komórek.
- Kurkuma jest przyprawą zawierającą kurkuminę, która ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
- Quinoa jest bogata w białko roślinne i błonnik, co czyni ją doskonałym składnikiem diety, zwłaszcza wegańskiej.
- Ryby takie jak łosoś, makrela i sardynki są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla zdrowia mózgu i serca.
- Kokos dostarcza zdrowych tłuszczów nasyconych.
Z naszej oferty polecamy:
Superfoods
Orzechy
Ekologiczne masło klarowane Ghee
Ekologiczny olej kokosowy
Szukanie zdrowych alternatyw dla słodyczy
A co ze słodyczami? Czy dbając o zdrowie musimy zrezygnować z nich raz na zawsze? Okazuje się, że nie i całe szczęście, gdyż dla większości z nas, byłoby to bardzo trudne, a nawet niemożliwe do wykonania. Na szczęście są zdrowsze alternatywy.
Z naszej oferty polecamy:
Słodkie przekąski
Batony pełne zdrowia? Tak
Wybierając batony, zwróćcie uwagę na te bez dodatku białego cukru, laktozy i sztucznych składników. Dobrze zbilansowane batony mogą być doskonałą przekąską podczas aktywnych dni. Szukajcie batonów z krótkim składem, orzechami i suszonymi owocami. Są bogate w białko, zdrowe tłuszcze i błonnik. Przed zakupem sprawdzajcie etykiety, aby upewnić się, że baton nie zawiera oleju palmowego, konserwantów, ani sztucznych barwników.
Z naszej oferty polecamy:
Batony energetyczne
Ciastka inne niż wszystkie
Chociaż ciastka mogą kojarzyć się z niezdrowymi przekąskami, istnieją również opcje znacznie bardziej korzystne dla organizmu. Poszukajcie ciastek bezglutenowych owsianych lub jaglanych, które nie zawierają dodatku białego cukru i są bogate w błonnik pokarmowy. Możecie również samodzielnie przygotować domowe ciastka, dodając do nich suszone owoce, orzechy lub nasiona. To świetna alternatywa dla kupnych, słodkich wypieków.
Z naszej oferty polecamy:
Ciastka bezglutenowe
Żywność wzbogacona – produkty z dodatkiem witamin i minerałów
Żywność wzbogacona według definicji przyjętej przez WHO w 1994 roku oznacza dodawanie jednego lub więcej składników odżywczych do żywności (witamin, składników mineralnych) niezależnie od tego, czy występują one w żywności naturalnie, czy też nie. Taka żywność pozwala uzupełnić brakujące składniki odżywcze do zalecanego poziomu spożycia.
Z naszej oferty polecamy:
Batony Energy Vitamin Bar banan kakao z witaminą C
Batony Energy Vitamin Bar mango ananas kokos z witaminą C
Batony Energy Protein Bar orzeszki arachidowe z białkiem roślinnym
Batony Energy Protein Bar orzech laskowy z białkiem roślinnym
Żelki Czarna porzeczka w witaminą C i żelazem
Naleśniki proteinowe z białkiem roślinnym
Jak widać, zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne ani uciążliwe, bo wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko trochę cierpliwości, aby wyrobić w sobie zdrowe nawyki. Na naszym blogu znajdziecie ciekawe przepisy na pyszne śniadania, obiady, sałatki, desery, koktajle czy napoje z wykorzystaniem żywności prozdrowotnej. Inspirujcie się i smacznego!