Zdrowsze zamienniki cukru. Jak pozbyć się białego cukru ze swojej diety?
Biały cukier to nieodłączny składnik bardzo wielu produktów. Występuje on nie tylko w słodyczach i napojach, ale jest również szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako wzmacniacz smaku. Aby pomóc Wam ograniczyć spożywanie białego cukru, przygotowaliśmy listę zdrowszych, a czasem nawet słodszych zamienników.
Skutki nadmiaru białego cukru i dlaczego warto go ograniczyć
Biały cukier występuje nie tylko w batonach, sokach czy naszej domowej cukierniczce. Jest on bardzo popularnym składnikiem, który jest regularnie wykorzystywany w produkcji wytrawnego jedzenia. Często kryje się on w potrawach pod postacią glukozy, fruktozy lub melasy. Biorąc pod uwagę, że cukier możemy znaleźć nawet w wędlinach, gotowych posiłkach i produktach typu fast-food, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo cukru spożywa w ciągu jednego dnia.
Najbardziej oczywistym skutkiem nadmiaru białego cukru w diecie jest otyłość. Produkty z dużą zawartością cukru nie mają często wielu wartości odżywczych i nie zwiększają naszego uczucia najedzenia. Spożywamy więc tzw. „puste kalorie”, które prowadzą do większej masy ciała oraz problemów zdrowotnych.
Nadmiar cukru może również powodować próchnicę, nadciśnienie tętnicze, a nawet choroby nowotworowe. Na łamach American Journal of Clinical Nutrition ukazała się analiza francuskich badań NutriNet-Santé dotyczących związku pomiędzy spożyciem cukru a chorobami nowotworowymi. Z badań tych wynika, że nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko nowotworów*. Ograniczenie cukru w diecie może więc pomóc zarówno w zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów, jak i oszczędzić naszemu organizmowi zaburzeń.
Czym więc zastąpić biały cukier, by nie eliminować całkowicie słodkiego smaku z naszego menu?
Stewia
Stewia to roślina pochodząca z Paragwaju, której słodycz zawdzięczamy glikozydom stewiolowym. To one sprawiają, że stewia jest nawet 200-300 razy słodsza od białego cukru. Ponadto nie zawiera ona praktycznie żadnych kalorii (1 kcal w 100g) i ma zerowy indeks glikemiczny, dzięki czemu stosowana jest przez diabetyków.
Stewia jest również cennym źródłem składników odżywczych, takich jak żelazo, wapń, magnez czy sód i odkryto w niej liczne wartości prozdrowotne. Pomaga ona w obniżeniu ciśnienia, ma działania antybakteryjne oraz przeciwzapalne i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego.
Maltitol
Maltitol to naturalna substancja, którą znaleźć można chociażby w liściach cykorii, ziarnach zbóż lub kukurydzy oraz w tapioce. Podobnie jak stewia, jest on stosowany przez diabetyków ze względu na swój niski indeks glikemiczny. Nie zawiera on glutenu, więc może być spożywany przez osoby z nietolerancją glutenu lub cukrzycą.
W smaku maltitol przypomina cukier trzcinowy. Fakt, że nie zmienia on swoich właściwości przy wysokich temperaturach czyni go częstym składnikiem różnych wypieków. Jest on również popularny jako dodatek do słodyczy bez cukru oraz produktów o mniejszej wartości energetycznej. Maltitol osładza chociażby nasze Kremy Orzechowo-kakaowe, Muffiny czy Naleśniki proteinowe.
Erytrytol
Erytrytol, podobnie jak maltitol, należy do grupy alkoholi cukrowych (polioli) i uważany jest za jeden z najlepszych zamienników białego cukru. Jego indeks glikemiczny wynosi 0, nie zawiera praktycznie żadnych kalorii i nie jest metabolizowany przez nasz organizm.
Jednym z najciekawszych zastosowań erytrytolu są gumy do żucia. Chociaż wyglądem przypomina on biały cukier, jest od niego mniej słodki i pozostawia w ustach charakterystyczny, „chłodny” posmak. Ponadto ogranicza on występowanie próchnicy, ma właściwości antyoksydacyjne i zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym chorób układu krwionośnego.
Sukraloza
Sukraloza to bezkaloryczny środek słodzący, który pierwszy raz pozyskano w 1976 roku w Londynie. W wyniku licznych eksperymentów powstała substancja odporna na wysokie temperatury, słodsza aż o 600 razy od białego cukru.
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom sukraloza sprawdza się doskonale w pieczeniu. Jest również polecana przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jako zamiennik do zwykłego cukru. To właśnie sukraloza oraz erytrytol sprawiają, że nasze Wegańskie Białka są idealnie słodkie.
Lucuma
Proszek z lucumy pozyskiwany jest z owoców nazywanych przez Peruwiańczyków “złotem Inków”. To superfood, czyli żywność pozytywnie wpływająca na nasze zdrowie. Lucuma zawiera liczne witaminy i składniki mineralne, a jej smak można określić jako połączenie syropu klonowego, karmelu i słodkich batatów.
Lucuma ma niski indeks glikemiczny (IG = 5), dostarcza organizmowi β-karoten, niacynę, potas oraz wapń i jest mniej kwasotwórcza od innych substancji słodzących dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu. Lucuma świetnie sprawdza się jako składnik w gotowaniu i pieczeniu, doskonale pasuje również do smoothie, owsianek i deserów. Peruwiańczycy szczególnie lubią wykorzystywać lucumę w produkcji lodów, które możecie zrobić sami w domu, korzystając z naszego przepisu.
Szukając zamienników dla cukru oraz słodyczy, warto mieć na uwadze smaczne i naturalne przekąski. Doskonałym tego przykładem są owoce liofilizowane, które znajdziecie w naszej ofercie. Proces liofilizacji nie wymaga dodawania żadnych sztucznych substancji, a naturalna słodycz owoców zaspokoi potrzebę każdego, kogo kusi słodzenie porannej kawy dodatkową łyżeczką białego cukru.
Należy jednak pamiętać, że wszystkie zamienniki, mimo że zdrowsze od białego cukru, należy również spożywać z umiarem. Ważne jest, aby pamiętać, że zdrowa dieta to nie tylko wybór odpowiednich zamienników cukru, ale także innych produktów, które dostarczą naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Zachęcamy Was do eksperymentowania w kuchni i korzystania z naturalnych, zdrowych produktów, które sprawią, że Wasze posiłki będą nie tylko pyszne, ale też pożyteczne dla Twojego organizmu.