Zdrowa dieta dla dziecka. Na co zwrócić uwagę komponując menu dla dzieci?
Każdy kochający rodzic chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Dba o ich bezpieczeństwo, zdrowie, zadowolenie i dobre samopoczucie. Chroni przed szkodliwością urządzeń elektronicznych, troszczy się o organizację zabaw, zapewnienie wystarczającej dawki ruchu, dobre warunki do nauki, odpoczynek i jak najzdrowszą dietę. Wszystkie elementy są niezwykle istotne dla rozwijającego się młodego człowieka, zwłaszcza w obecnych czasach. Dziś pod lupę bierzemy dietę, która w przypadku dzieci, stanowi wyjątkowe wyzwanie. Z ich punktu widzenia, musi być smacznie, z punktu widzenia rodzica, musi być zdrowo. Czy da się to połączyć? Oczywiście, że tak. Nawet, w przypadku wydawałoby się beznadziejnym, czyli słodyczy!
Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci to inwestycja w ich przyszłość. Stworzenie odpowiedniego menu jest kluczem do zapewnienia im niezbędnych składników odżywczych, aby były zdrowe, odporne, prawidłowo się rozwijały, z łatwością uczyły się nowych umiejętności, szybko przyswajały wiedzę, chętnie poznawały świat i tryskały energią od rana do wieczora. Na co zwrócić uwagę, tworząc zdrowy i smaczny jadłospis dla najmłodszych?
1. Sezonowe owoce
Owoce są bogate w naturalne cukry, błonnik, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Możecie podać je dzieciom na surowo, dodać do sałatek, koktajli lub przygotować pyszne smoothie. A może placuszki bananowe z kakao? Możliwości jest naprawdę wiele. Na szczęście większość owoców jest chętnie zjadana przez najmłodszych, więc ich obecność w jadłospisie nie stanowi większego problemu.
2. Świeże i gotowane warzywa
W przypadku warzyw sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż często dzieci za nimi nie przepadają i trzeba je po prostu przemycać w różnych potrawach. A oczywiście warto, ponieważ warzywa są kolejnym, świetnym źródłem składników odżywczych. Marchewki, ogórki, czerwona papryka czy seler naciowy mogą być fajną, samodzielną przekąską. Przygotujcie chrupiące warzywne paluszki, które można zabrać ze sobą wszędzie. Jednak nie u każdego dziecka się sprawdzą. Dla tych bardziej wybrednych możemy dodawać warzywa do placków, zup, koktajli czy sosów, aby ich obecność nie była tak bardzo oczywista i rozpoznawalna. Szpinak lub jarmuż w smoothie są prawie bezsmakowe, ale dostarczają cennych witamin i minerałów. Nawet desery mogą zawierać warzywa! Chyba każdy już słyszał o cieście marchewkowym lub brownie z burakiem.
3. Mięso i nabiał ze źródeł ekologicznych
Wybierajcie produkty mięsne, jajka, mleko i sery z ekologicznych źródeł. Nie zawierają one szkodliwych substancji, konserwantów ani antybiotyków. To gwarancja żywności naturalnej, wyższej jakości i pełni smaku, co bardzo ważne dla dzieci. Mięso i nabiał dostarczają organizmowi między innymi cennego białka i aminokwasów.
4. Krem orzechowo-kakaowy
Krem orzechowo-kakaowy bez dodatku cukru? Tak! Jest źródłem zdrowych tłuszczów i świetnie pasuje do kanapek, placków, naleśników i jako składnik deserów czy koktajli. A najlepiej smakuje jedzony łyżeczką prosto z opakowania. Ale co najważniejsze, powiedzieć, że bardzo smakuje dzieciom, to jak nic nie powiedzieć ;)
Zobacz nasze Kremy do smarowania
5. Batoniki
Batoniki wcale nie muszą być z założenia niezdrowe, choć należą do słodyczy. Wybierajcie te, które mają krótkie składy, nie zawierają oleju palmowego i dodatku białego cukru. W przypadku małych alergików, świetnie sprawdzą się batoniki z czekoladą bez laktozy.
Zobacz nasze Batoniki
6. Żelki
Żelki to ulubiona przekąska niemal wszystkich dzieci. Na szczęście te na bazie owoców mogą być pyszną alternatywą dla tradycyjnych, niezdrowych żelków, zachowując oryginalny smak np. truskawek. Co więcej, nie trzeba do nich dodawać żelatyny ani cukru, gdyż są naturalnie słodkie.
Zobacz nasze Żelki
7. Naleśniki
Naleśniki to must have w każdym domu z dziećmi. W przypadku nietolerancji glutenu, możecie wykorzystać mąki naturalnie bezglutenowe. Warto też sięgnąć po gotową mieszankę, która pozwoli łatwo i szybko przygotować łatwostrawne naleśniki bez kombinowania. Wystarczy dodać ulubione dodatki i uśmiech na twarzach najmłodszych gwarantowany. Czy znacie jakieś dzieci, które nie lubią naleśników? My chyba nie :)
Zobacz nasze Naleśniki
8. Smoothie
Smoothie to doskonały sposób na dostarczenie wielu składników odżywczych w jednym napoju. Co więcej można w nim przemycić całkiem sporo zdrowych produktów: warzyw, ziół czy przypraw, które nie są lubiane ani zjadane na co dzień przez Wasze dzieci.
Zobacz nasze Smoothie
9. Owsianki
Owsianki to zdrowe i sycące śniadanie. Wybierajcie płatki owsiane bez dodatku cukru i sztucznych substancji. Dodając na wierzch owoce i orzechy, stworzycie kolorowy, smaczny i odżywczy posiłek dodający energii na długo.
Zobacz nasze Owsianki
10. Musy owocowe
Musy owocowe to doskonały wybór na zdrową przekąskę, łatwą do zabrania ze sobą gdziekolwiek się nie wybieramy z małym łakomczuszkiem. Zwracajcie uwagę na te, które nie zawierają dodatku cukru. W przypadku bardzo małych dzieci wybierajcie musy z dużymi zakrętkami, których forma i rozmiar uniemożliwiają ich połknięcie lub zadławienie się nimi.
Zobacz nasze Musy owocowe
11. Owoce liofilizowane
Owoce liofilizowane to smaczna przekąska i alternatywa dla ich świeżych odpowiedników. Dzięki procesowi zamrożenia i odparowania wody, zachowują pełen smak i wartość odżywczą. Do tego są przyjemnie chrupiące i uwielbiane przez małych oraz dużych, jako szybka przegryzka czy dodatek do owsianki.
Zobacz nasze Owoce liofilizowane
12. Muffinki
Co bardziej umili dzieciom dzień od pysznych babeczek? Koniecznie bez dodatku cukru, który jak się okazuje, wcale nie jest w nich potrzebny. Dla urozmaicenia diety, warto też wykorzystać mąki inne niż pszenna. Muffinki świetnie nadają się na drugie śniadanie lub pyszny podwieczorek.
Zobacz nasze Muffiny
Czytajcie etykiety
Ostatecznym kluczem do zdrowego menu dla dzieci jest czytanie etykiet wszystkich produktów. Unikanie konserwantów, sztucznych substancji, białego cukru i dbanie o różnorodność diety to kroki w kierunku kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych Waszych pociech. Pamiętajcie, że to my jesteśmy ich wzorcem, dlatego warto dbać również o swój własny jadłospis na co dzień.