Darmowa dostawa od 180,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
   Napój energetyczny w nowej odsłonie  Sprawdź
Dwa oblicza słońca. Skutki promieniowania UV i jak się przed nim chronić

Dwa oblicza słońca. Skutki promieniowania UV i jak się przed nim chronić

2024-07-09

Lato rozpoczęło się już na dobre, w Polsce kilka razy było już nawet ponad 35 stopni, a słońce popołudniami grzeje niemiłosiernie. W tym okresie nasza skóra jest pod regularnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chociaż słońce pozytywnie wpływa na organizm, nadmierny kontakt z nim może znacząco pogorszyć stan naszej skóry.

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV (inaczej ultrafioletowe lub nadfioletowe) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 10 do 400 nm, którego naturalnym źródłem jest słońce. Promienie te są niewidzialne dla człowieka.

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy różne rodzaje - UVA (od 315 do 380 nm), UVB (od 280 do 315 nm) i UVC (od 100 do 280 nm). Pierwszy z nich niemalże w pełni przenika przez warstwę ozonową, mając tym samym największy wpływ na naszą skórę, w tym nawet skórę właściwą. Badania wskazują, że promieniowanie UVA przenika przez chmury i szyby.

Promienie UVB odpowiedzialne są przede wszystkim za opaleniznę oraz produkcję witaminy D3 w organizmie, ale to one powodują również kancerogenne właściwości promieniowania ultrafioletowego. UVC z kolei, jest silnie promieniotwórcze i bardzo niebezpieczne dla człowieka, jednak w pełni zatrzymuje je warstwa ozonowa.

Dwa oblicza promieni słonecznych

Przeprowadzone przez Anitę Zalewską i Mirosławę Cylkowską-Nowak badanie o wiedzy na temat wpływu słońca na zdrowie skóry wskazuje, że polskie społeczeństwo w dużym stopniu bazuje na stereotypach i nie zdaje sobie sprawy, jak poważne mogą być konsekwencje nadmiernego kontaktu z promieniowaniem słonecznym(1). Tylko 8% badanych wiedziało, jak poprawnie używać produktów promieniochronnych, a aż 70% mężczyzn było zdania, że nie ma konieczności stosowania ochrony.

Z jednej strony promieniowanie UV korzystnie wpływa na organizm człowieka. Umożliwia syntezę witaminy D3 i pobudza produkcję hormonów(2), dzięki czemu czujemy się lepiej i mamy lepsze samopoczucie. Sam widok słońca, wyższej temperatury i błękitnego nieba pozytywnie wpływa na wiele osób. Wychodzimy na rower, biegamy, częściej spotykamy się ze znajomymi poza domem i staramy się chłonąć dobrą pogodę, zanim nadejdzie jesień i niebo znowu zasłonią chmury.

Z drugiej strony nadmierny kontakt z promieniowaniem UV powoduje przyspieszone starzenie się skóry, uszkodzenie kolagenu oraz elastyny i może powodować szybsze tworzenie zmarszczek(2). Dlatego tak ważny w trakcie opalania i wakacji jest zdrowy rozsądek, aby nie spędzać całych dni na otwartym słońcu i używać odpowiednich kosmetyków promieniochronnych. Bardzo cennym wsparciem w trakcie okresu letniego jest też właściwa suplementacja.

Skuteczna suplementacja a promienie słoneczne 

Levann “jA” No Make-Up Skin to suplement stworzony przede wszystkim z myślą o wsparciu gładkiej i zdrowej cery. Pomaga on w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami i chroni przed stresem oksydacyjnym. Dzięki kompleksowemu składowi zawarte w nim witaminy i ekstrakty wspierają również organizm w walce z konsekwencjami nadmiernego kontaktu z promieniowaniem UV.

Witamina C jest kluczowym dla organizmu antyoksydantem, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, miedź wspiera utrzymanie właściwej pigmentacji skóry, a ekstrakt z perełkowca chroni naczynia krwionośne przed skutkami działania promieni słonecznych. W połączeniu z pozostałymi, równie cennymi składnikami, No Make-Up Skin wspiera codzienną pielęgnację i dba o zdrową, promienną cerę.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

Levann "jA" No Make-Up Skin, 60 kapsułek

Levann "jA" No Make-Up Skin, 60 kapsułek

79,99 zł brutto
W promocji Levann "jA" Beauty + No Make Up Skin

Levann "jA" Beauty + No Make Up Skin

Cena regularna: 169,99 zł brutto152,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 152,99 zł
pixel