Dlaczego kolagen nie działa od zewnątrz?
O kolagenie pisaliśmy już wiele, między innymi o jego wpływie na skórę i dobroczynnych „efektach ubocznych”. Tym razem wytłumaczymy sobie, dlaczego jego forma podania jest tak bardzo istotna.
Kolagen występujący naturalnie w naszym organizmie, wpływa na zdrowie i wygląd naszej skóry. Powoduje, że jest ona piękna, gładka i jędrna, czyli taka, jaką chciałaby mieć każda kobieta najlepiej do końca swojego życia. Gdy go ubywa, a z czasem niestety tak się dzieje, pojawiają się oznaki starzenia w postaci zmarszczek i niedoskonałości. Kolagen stosowany w celach zachowania urody i spowolnienia tego procesu znajdziemy najczęściej w produktach takich jak:
- kosmetyki - kremy, żele, maski na skórę,
- suplementy diety - kapsułki do połykania, saszetki do rozpuszczenia.
Co wybrać? Co stosować, żeby kolagen najlepiej się sprawdził?
Kosmetyki z kolagenem
Kosmetyki z kolagenem, czyli pielęgnacja zewnętrzna, mają wygładzać zmarszczki, ujędrniać i uelastyczniać skórę. Jednak prawda jest taka, że wszelkiego rodzaju kremy, żele i maski z kolagenem po prostu nie działają, niezależnie ile by nie kosztowały.
Dlaczego działanie od zewnątrz jest nieefektywne? Kolagen to bardzo duża cząsteczka, która nie ma możliwości przejścia przez pory skóry. Nie przeciśnie się do wewnątrz. Skóra, stanowiąc barierę ochronną przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogłyby dostać się do naszego organizmu, spełnia swoją rolę również w tym przypadku. Nie wpuszcza nieproszonych gości, których uznaje za zagrożenie.
Krem zostaje nałożony jedynie na powierzchnię naskórka. Aby kosmetyk miał realny wpływ na produkcję kolagenu w skórze, musiałby nie tylko dotrzeć do warstwy skóry właściwej, ale również skutecznie aktywować fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Duże cząsteczki kolagenu w kremach są niezdolne do przenikania przez naskórek.
Kolagen w kosmetykach może jedynie stworzyć cienką powłokę, która wpłynie na zatrzymanie wody w skórze. Dzięki temu cera może wyglądać lepiej, jednak nie będzie to spowodowane wewnętrzną regeneracją włókien kolagenowych, na czym nam zależy, a tylko uniemożliwieniem ucieczki wody. Poprzez krótkotrwałe napięcie, wywołane zatrzymaniem płynów, zmarszczki mogą stać się co prawda mniej widoczne, jednak kolagen ich nie wypełni, więc efekt nie będzie ani zadowalający, ani trwały.
Kolejny problem stanowi niestabilność kolagenu. Kiedy jest narażony na światło, powietrze czy wysokie temperatury, może to wpływać na jego jakość. Kosmetyki trzymamy długo otwarte na półce i zanieczyszczamy każdorazowo kolejną aplikacją.
Suplementy diety z kolagenem
Na szczęście oprócz pielęgnacji, mamy jeszcze jedno wyjście i to znacznie skuteczniejsze – doustne przyjmowanie „białka młodości”. Po połknięciu suplementu, z przewodu pokarmowego do krwi, a następnie skóry, trafiają pojedyncze aminokwasy lub peptydy, które nasz organizm wykorzystuje do zwiększenia produkcji kolagenu i uzupełnienia braków postępujących z wiekiem. Najlepiej sprawdzają się suplementy wieloskładnikowe. Dodatkowe witaminy czy ekstrakty roślinne znacznie zwiększają szanse powodzenia. Przykładowo witamina C czy ekstrakt z aceroli wpływają na biosyntezę kolagenu.
W naszych suplementach zastosowaliśmy hydrolizowany kolagen rybi. Ludzki organizm jest na niego najbardziej otwarty, ponieważ ma małą masę cząsteczkową, co wpływa na lepszą absorpcję. Ponadto kolagen pozyskiwany z ryb jest najbardziej podobny w budowie do kolagenu występującego w naszym ciele. Dodatkowo bardzo dobrze się rozpuszcza, gdyż wiązania chemiczne między włóknami w kolagenie rybim są rzadsze niż w kolagenie wołowym. Wybraliśmy kolagen do picia w proszku, zamiast tabletek czy kapsułek, ponieważ wyróżnia się szybkim i łatwym wchłanianiem.
Polecamy Skin Collagen w 2 pysznych smakach:
Czy warto stosować kolagen? Zdecydowanie tak, ale tylko od wewnątrz. Jeśli chodzi o kosmetyki, jest wiele innych cennych substancji, które lepiej się sprawdzą.