Metabolizm – czym jest i jak go przyspieszyć?
Metabolizm to pojęcie związane z tempem przemian biochemicznych i energetycznych zachodzących w organizmie. Metabolizm to inaczej przemiana materii, czyli przetwarzanie na energię składników odżywczych pochodzących z pożywienia. Jak przyspieszyć metabolizm i wspomóc redukcję masy ciała?
Metabolizm – co to jest?
Metabolizm według definicji to całość przemian biochemicznych, jakie zachodzą w komórkach żywych organizmów i związane z tymi procesami przepływ energii, materii oraz informacji.
Przemiany metaboliczne można podzielić na:
- Procesy anaboliczne – czyli synteza, powstawanie złożonych związków organicznych m.in. białek ustrojowych, hormonów, enzymów, tłuszczy i węglowodanów.
- Procesy kataboliczne – inaczej rozkład złożonych związków organicznych, węglowodanów, tłuszczy i białek. Produkty powstałe w wyniku rozpadu mogą zostać ponownie wykorzystane przez organizm bądź zostają wydalone.
W organizmach żywych zachodzą równolegle procesy anaboliczne i kataboliczne, jednak intensywność procesów metabolicznych u dorosłego, zdrowego człowieka powinna zachowywać równowagę. Przewaga procesów anabolicznych dotyczy młodych organizmów – dzieci i młodzieży w okresie wzrostu. Odwrotna sytuacja występuje w podeszłym wieku, kiedy to reakcje kataboliczne górują nad procesami budowy i odbudowy.
Nadmiar substratów energetycznych, czyli zbyt dużo energii przyjętej wraz z pożywieniem będzie magazynowane przez organizm w postaci glikogenu (w mięśniach i wątrobie) lub jako tkanka tłuszczowa. Istotną kwestią w regulacji metabolizmu jest ustalenie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. U osób dorosłych zbyt wysoka kaloryczność diety, przewyższająca zapotrzebowanie energetyczne będzie wpływać na procesy anaboliczne – budowę tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej. O ile dla sportowców budowanie masy mięśniowej jest zjawiskiem pożądanym, to nadmierne otłuszczenie ciała może podnosić ryzyko rozwoju chorób przewlekłych o podłożu metabolicznym takich jak otyłość i cukrzyca typu 2.
Metabolizm – od czego zależy jego tempo?
Przemiana materii zależy od wielu czynników, jednak warto podkreślić, że tempo metabolizmu obniża się wraz z wiekiem i na to nie mamy wpływu. Także szybszy metabolizm będzie dotyczył dzieci i młodzieży, ze względu na większe zapotrzebowanie energetyczne związane z rozwojem i wzrostem ciała. Jednak istnieje cała grupa czynników, które są zależne od człowieka i bezwzględnie mamy wpływ na tempo przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Są także produkty i przyprawy przyspieszające metabolizm.
Od czego zależy tempo metabolizmu?
- wiek;
- płeć;
- stan fizjologiczny (ciąża, okres laktacji);
- zaburzenia hormonalne;
- choroby przewlekłe;
- aktywność fizyczna;
- aktywność umysłowa;
- ilość i jakość przyjmowanego pożywienia;
- częstotliwość przyjmowania posiłków;
- temperatura otoczenia.
Procesy metaboliczne bardzo ściśle powiązane są z przemianami energetycznymi, a nauka odnosząca się do pomiarów energetycznych człowieka nosi miano kalorymetrii. Wartość energii pochodzącej z pożywienia oraz energii wydatkowanej jest mierzona w kilokaloriach (kcal).
1 kcal to ilość ciepła niezbędna do ogrzania 1 kg chemicznie czystej wody o 1 stopień Celsjusza, przy ciśnieniu 1 atmosfery.
Wartość energetyczna produktów spożywczych wynika z zawartości poszczególnych makroskładników.
- Tłuszcze dostarczają 9 kcal/1g.
- Węglowodany to energia rzędu 4 kcal/1g.
- Białko zapewnia 4 kcal/1g.
- Alkohol etylowy to 7 kcal/1g.
Składniki dostarczane z pożywieniem dostarczają energii wyrażonej w kilokaloriach. Najwięcej kcal zawierają produkty o wysokiej zawartości tłuszczu. Wysoką kaloryczność wykazują też cukry alkoholowe, czyli poliole dlatego częstym błędem jest niewliczanie alkoholu do bilansu energetycznego. Najmniej kilokalorii w przeliczeniu na 1 g mają białko i węglowodany. Należy podkreślić, że produkty mimo tej samej wartości energetycznej, jeżeli zostaną spożyte w różnych ilościach, będą dostarczać różną ilość kilokalorii.
W 1968 roku Międzynarodowy Układ Jednostek SI wprowadził konieczność określania kaloryczności pożywienia w kilodżulach (kJ), gdzie 1 kJ to wartość 0,24 kcal.
Metabolizm, a zapotrzebowanie na energię
Energia pochodząca z pożywienia ma za zadanie zabezpieczyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Przy jej udziale możliwe są wszystkie procesy biochemiczne oraz wykonywanie aktywności fizycznej.
Zapotrzebowanie na energię zależy od wieku, płci, stanu fizjologicznego, masy ciała, wzrostu i stopnia aktywności fizycznej. Aby wyznaczyć właściwe dla metabolizmu zapotrzebowanie na energię, należy indywidualnie ustalić dwa parametry.
- Podstawowa przemiana materii (PPM) to wartość energii niezbędnej do przemian metabolicznych, pracy serca, oddychania, funkcjonowania narządów, regeneracji, czy utrzymania ciepłoty ciała. Jest to energia potrzebna do zabezpieczenia wszystkich podstawowych procesów życiowych.
- Całkowita przemiana materii to ilość energii wyrażonej w kilokaloriach, która jest niezbędna do pokrycia podstawowej przemiany materii oraz potrzeb wynikających z codziennej aktywności fizycznej.
Metabolizm jest bardzo ściśle związany z bilansem energetycznym.
Upraszczając, wszystkie procesy jest to różnica między kaloriami przyjętymi wraz z pożywieniem a kaloriami wydatkowanymi. W bilansie energetycznym ważnym pojęciem jest termogeneza poposiłkowa, określana jako termiczny efekt pożywienia. Trawienie i wchłanianie składników odżywczych może pochłaniać od 5% do 15% energii. Najmniej energii pożytkowane jest na trawienie produktów wysokotłuszczowych. Najwyższy efekt termiczny wykazują produkty naturalne, nieprzetworzone oraz o wysokiej zawartości białka.
Produkty przyspieszające metabolizm
Produkty przyspieszające metabolizm, zawierają substancje, które mają wpływ na szybszą przemianę materii. Dieta jest ważna, jednak kluczowe jest to, jakie ilości pożywienia przyjmujemy wraz z dziennym jadłospisem. Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała to, aby schudnąć, należy ustalić odpowiedni deficyt energetyczny.
1. Produkty przyspieszające metabolizm:
Dodatek ostrych przypraw zawierających przede wszystkim kapsaicynę będzie miało wpływ na tempo metabolizmu. Przede wszystkim podnoszą temperaturę ciała, co powoduje wydatkowanie energii. Przyprawy przyspieszające metabolizm to ostre papryczki – chili, jalapeno, piri-piri, pieprz cayenne, chrzan, kurkuma.
2. Produkty wysokobiałkowe przyspieszające metabolizm.
Zwiększenie udziału białka w diecie bardzo często jest zalecane w trakcie stosowania diet redukcyjnych. Białko jako makroskładnik ze względu na wydłużony proces trawienia i wchłaniania generuje największy wydatek energii w porównaniu z węglowodanami, czy tłuszczami. Produkty o dużej zawartości białka to: mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych, owoce morza, koktajle białkowe.
3. Kawa na przyspieszenie metabolizmu.
Kawa może przyspieszać tempo przemiany materii ze względu na pobudzające działanie kofeiny. Spożycie kawy w ilości 2-4 filiżanek ma udowodnione działanie prozdrowotne. Najlepszej jakości kawę znajdziesz w naszym sklepie Foods by Ann.
4. Metabolizm, a nieprzetworzone produkty spożywcze.
Tempo metabolizmu będzie zależało od stopnia przetworzenia żywności. Im produkt jest mniej oczyszczony z naturalnie zawartych w nim substancji np. błonnik, otręby, łuska, skórka – tym przemiana materii będzie szybsza. Znaczenie będzie mieć także sposób przygotowania i ewentualna obróbka termiczna.
5. Suplementy diety na przyspieszenie metabolizmu.
Są to produkty bezpieczne dla zdrowia stworzone na bazie naturalnych substancji występujących w przyrodzie. W sklepie Foods by Ann oferujemy specjalnie stworzony suplement o nazwie Metabolizm. W celu zapewnienia skuteczności stosowania przygotowane zostały dwie wersje produktu – na dzień i na noc. Warto go przetestować i sprawdzić, jak działa na nasz organizm.
Jak przyspieszyć metabolizm?
Metabolizm oraz działania mające na celu utratę tkanki tłuszczowej z pewnością wesprze regularna aktywność fizyczna. Trening będzie wiązał się z wydatkowaniem energii, dlatego tempo przemian metabolicznych w organizmie wzrasta. Dla podkręcenia metabolizmu warto stosować różne odmiany treningu interwałowego, który opiera się na pracy na zmiennym tętnie. Im więcej różnych bodźców treningowych, tym spalanie tkanki tłuszczowej będzie efektywniejsze.
Obok treningu pozytywnie na procesy przemiany materii będzie wpływać właściwa regeneracja, zachowanie rytmu dobowego. Jak przyspieszyć metabolizm w nocy? Należy zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Lepszą regenerację podczas nocnego spoczynku wspomoże Ashwagandha , którą znajdziesz w sklepie internetowym Foods by Ann. Świetnym wsparciem będzie też oczywiście nasz suplement stworzony właśnie po to, aby wspomagać przemianę materii Metabolizm.
Jak spowolnić metabolizm?
Oto przepis:
- zbyt mała ilość pożywienia w stosunku do zapotrzebowania,
- spożywanie wysoko przetworzonych produktów,
- niska aktywność fizyczna,
- niewłaściwa regeneracja,
- zbyt mała ilość snu,
- nadmierne spożycie alkoholu.
Czy warto zadbać o swoją przemianę materii? Zdecydowanie tak! Dla własnego zdrowia, sylwetki i dobrego samopoczucia. Na szczęście do wykorzystania mamy całkiem sporo skutecznych sposobów, na to, aby nasz metabolizm działał tak jak powinien, na naszą korzyść.