Darmowa dostawa od 190,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Efektywna praca i nauka. Jak skutecznie przyswajać wiedzę?

Efektywna praca i nauka. Jak skutecznie przyswajać wiedzę?

2024-06-20

Nawet na etapie szkoły podstawowej można było zauważyć, że niektórzy nasi rówieśnicy przyswajają wiedzę szybciej od reszty. Kto z nas nie miał w swojej klasie tej jednej osoby, która zawsze uczyła się do sprawdzianów w przerwach, prace domowe robiła na kolanie, ale bez problemu zaliczała każdy sprawdzian?

Z czasem poprzeczka oczywiście rośnie, przed maturą i w trakcie studiów wymagania względem uczniów i studentów są znacznie większe. Umiejętności przyswajania informacji i efektywnej nauki przekładają się w końcu na pracę i sprawiają, że szybko wdrażamy się w nowe obowiązki albo mamy z tym problemy i potrzebujemy więcej czasu, aby zaadaptować się do sytuacji, w której nas postawiono.

Pytanie więc: jak uczyć się i pracować efektywnie? Co zrobić, aby przychodziło nam to z łatwością i jak stworzyć idealne warunki do osiągania jak najlepszych wyników? Oto kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc w pracy i nauce.

Organizacja

Zanim w ogóle zabierzecie się do pracy, warto zacząć od ustalenia sobie konkretnych celów. Masz przed sobą ważny egzamin, którego nie chcesz powtarzać? Zapisz sobie wszystkie jego zagadnienia. Przygotuj notatki z wykładów, prezentacje czy materiały z książek lub internetu, które chcesz wykorzystać do nauki. Pomyśl, co dokładnie musisz przerobić i co wymaga najwięcej wysiłku.

Organizacja pracy jest pod pewnymi względami jeszcze ważniejsza. Często zdarzają się bardziej zajęte okresy, kiedy toniecie pod górą deadline’ów i ktoś nieustannie pyta, kiedy może spodziewać się tego, o co przed chwilą prosił. Notowanie wszystkiego na bieżąco i trzymanie ręki na pulsie względem różnych zobowiązań jest kluczem do sukcesu. W ten sposób łatwiej rozplanujesz swoje obowiązki i unikniesz robienia czegoś na ostatnią chwilę, co często potrafi wpływać na jakość wykonanej pracy.

Wiele osób doskonale poradzi sobie zapewne z długopisem i notesem, ale miłośnicy nowych technologii wiedzą zapewne, jak wiele narzędzi czeka na nich w polu organizacji pracy. Najprostsze z nich to oczywiście kalendarze które wbudowane są już w smartfony i potrafią znacząco ułatwić codzienne obowiązki. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk zapisywania w aplikacji najważniejszych wydarzeń.

Równie skutecznym narzędziem pod tym względem są wszelkie aplikacje “To-Do” pokroju Todoist, Google Keep czy ekskluzywnego dla iOS Things 3. W przejrzystej i czytelnej formie możecie zapisywać nadchodzące projekty, zagadnienia do egzaminów, a potem stopniowo odhaczać jedną rzecz za drugą, kiedy zaczynacie osiągać kolejne cele.

Skupienie

Multitasking to umiejętność, którą posiada bardzo niewiele osób. Płynne przeskakiwanie pomiędzy różnymi tematami, nie tracąc przy tym na efektywności, to nie lada wyzwanie i nie jest raczej czymś, do czego powinien aspirować każdy. Zamiast próbować robić kilka rzeczy na raz, lepiej poświęcić całą swoją uwagę jednej z nich i skończyć ją szybciej.

Oznacza to w rezultacie, że znaczącą rolę odgrywają nasze warunki nauki lub pracy. Trudno jest skupić się na wybranym zadaniu, jeżeli cały czas coś Was rozprasza. Czasami może być to niewygodny fotel, temperatura w pomieszczeniu albo otaczający nas ludzie. Przygotowując się do działania, warto przygotować najbardziej komfortowe warunki, aby błyskawicznie chłonąć wiedzę i w mgnieniu oka rozprawiać się z zadaniami w pracy.

 

Metoda

Jak to zwykle bywa z wieloma złożonymi problemami, nie ma uniwersalnego sposobu na efektywną naukę lub pracę. Każdy z nas działa nieco inaczej i rozwiązania, które sprawdzają się w przypadku jednej osoby, drugiej mogą tylko utrudnić życie.

Doskonałym tego świadectwem jest fakt, jak wiele różnych metod można znaleźć po dłuższym researchu. Wiele osób wychwala chociażby technikę Pomodoro, która zakłada 5-minutowe przerwy co 25 minut intensywnej pracy lub nauki. Inne podejście stosował z kolei Tony Buzan, proponując godzinne sesje z nieco dłuższymi przerwami i powtarzanie istotnego materiału co 24 godziny. Jedni będą słuchać muzyki i kątem oka zerkać na włączony telewizor, skupiając się na obowiązkach, a inni potrzebują grobowej ciszy i właściwej temperatury, żeby pozwolić sobie na pełne skupienie.

Szukając sposobu na efektywną pracę, warto więc na początku próbować różnych rzeczy. Nie pobieraj od razu 10 aplikacji i nie próbuj 15 różnych metod jednocześnie. Wybierz jedną, interesującą w Twoim odczuciu opcję i daj jej szansę. Poznaj swój umysł, zobacz, jak reaguje na konkretne metody i wyciągaj wnioski.

 

Suplementacja

Warunki pracy czy nauki i preferowane metody to kluczowe czynniki w osiągnięciu większej efektywności. Równie istotna dla wielu osób może być jednak dieta. Zbilansowane, pełne wartości odżywczych posiłki dodadzą nam energii, jednocześnie dbając o to, że nie będziemy czuć się senni i zmęczeni. Z myślą o intensywnej pracy lub nauce warto ponadto wziąć pod uwagę suplementację.

W celu wsparcia osób ciężko pracujących, którzy nie mogą pozwolić sobie na nieuwagę w ciągu dnia i muszą utrzymać długotrwałe skupienie, powstał Levann “jA” Koncentracja. Suplement ten swoje cenne właściwości zawdzięcza przede wszystkim unikalnej kombinacji składników. Idealnie sprawdza się dla osób regularnie stawiającym czoła stresującym sytuacjom.

Żeń-szeń i L-teanina to bardzo skuteczne narzędzia do walki ze stresem i utrzymaniem psychicznej równowagi. Ułatwiają adaptację w trudnych sytuacjach i jako naturalne adaptogeny zwiększają odporność na stres. Suplement Koncentracja to również wsparcie regeneracji neuronów, pomoc w utrzymaniu zdrowia umysłu i energetyczne pobudzenie dzięki witaminom B1 i B5. Wszystko to okaże się nieocenione w trakcie długich dni pracy czy podczas sesji.

Dla naszych stałych czytelników mamy teraz specjalną okazję! Z kodem FOCUS otrzymasz 30% rabatu na Levann “jA” Koncentracja!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Levann "jA" Koncentracja, 60 kapsułek

Levann "jA" Koncentracja, 60 kapsułek

59,99 zł brutto
Guarco jabłko, 250 ml x4

Guarco jabłko, 250 ml x4

21,96 zł brutto
pixel