Co zrobić, aby mieć szczupłe i gładkie uda?
Kobiece ciało z natury jest piękne, jednak niestety nie każda z nas jest z niego zadowolona. Powodów tego niezadowolenia może być tak wiele, jak wiele jest kobiet na świecie. Siedzący tryb życia, brak ruchu, niezdrowa dieta i odwodnienie organizmu nie sprzyjają zachowaniu nieskazitelnego wyglądu. Kiedy nie dbamy o siebie, nasze ciało jest tego odzwierciedleniem. Bardzo często to uda znajdują się na szczycie listy części ciała, których się wstydzimy i które chcemy zakrywać przed całym światem. Dlaczego tak się dzieje? Winny jest cellulit, czyli powszechnie znienawidzona „skórka pomarańczowa”. Choć pojawia się również na brzuchu, pośladkach i ramionach, na udach występuje najczęściej.
Dlaczego na udach pojawia się cellulit?
Skóra składa się z kilku warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki tłuszczowej. To właśnie w tej ostatniej warstwie, gdzie komórki tłuszczowe są rozmieszczone w pionie, lokalizuje się cellulit. Jest wywoływany przesunięciem występów tłuszczowych do skóry właściwej. Ta strukturalna zmiana w tkance podskórnej i skórze właściwiej odpowiada za charakterystyczny, nierówny wygląd skóry, którego tak bardzo nie lubimy i chcemy się pozbyć. Wpływ na to ma wiele czynników, jak genetyka, zmiany hormonalne, nawodnienie, dieta, ruch.
Nawodnienie
Regularne picie wody to podstawa. Uzupełnianie płynów do 3 litrów dziennie, pozwala uniknąć obrzęków i wpływa korzystnie na ogólny wygląd skóry. Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania elastyczności, a nawilżona skóra wygląda zdrowiej.
Dieta
Jaka dieta będzie wparciem w walce z cellulitem? Zdrowa, zrównoważona, zróżnicowana i jak najmniej przetworzona. Ograniczająca tłuszcze nasycone i cukry proste oraz eliminująca konserwanty i sztuczne substancje. Warto zadbać o to, aby menu obfitowało w świeże warzywa i owoce, co dodatkowo ułatwi utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Cenne będą też pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko, zdrowe tłuszcze roślinne i produkty bogate w antyoksydanty. Uważajmy też na sól, gdyż jej nadmierne spożycie może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, co z kolei może zwiększać widoczność skórki pomarańczowej.
Ruch
Regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie krążenia krwi i wzmocnieniu mięśni ud, co zazwyczaj przekłada się na zmniejszenie widoczności cellulitu. Podobnie jest ze spalaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak pamiętajmy, że cellulit to nie tylko problem z tkanką tłuszczową, więc sama utrata wagi, czy zmniejszenie objętości ud nie wyeliminuje skórki pomarańczowej całkowicie. Jaką formę ruchu wybrać? Sprawdzą się nie tylko ćwiczenia areobowe i siłowe, choć one oczywiście będą najskuteczniejsze, ale praktycznie każda aktywność, w której czynny udział biorą nogi. Podpowiadamy kilka: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wykroki, boczne unoszenie nóg czy przysiady.
Masaże i peelingi
Jak jeszcze można sobie pomóc w walce o gładkie ciało? Dodatkowym wsparciem są zabiegi pielęgnacyjne. Jednak sam krem, czy żel nie wystarczą. Najbardziej skuteczne okazują się peelingi (na przykład kawowy), szczotkowanie ciała i zimne prysznice. Istnieją specjalne masaże i techniki manualne, które mogą pomóc w redukcji widoczności cellulitu na udach. Niektóre z tych technik są wykonywane przez specjalistów, ale istnieją również urządzenia do masażu i szczotki, które można stosować w domu.
Wsparcie suplementami
Kolejnym sposobem na skórkę pomarańczową jest uzupełnienie diety odpowiednią suplementacją. Na szczęście istnieją witaminy, minerały i ekstrakty roślinne, które mogą być bardzo pomocne. Są to między innymi: ekstrakt z czarnego ryżu, owoców kiwi, owoców pomarańczy słodkiej i trzonu ananasa. Taka mieszanka to źródło polifenoli, antocyjanów, enzymów proteolitycznych i błonnika pokarmowego, które mogą być sojusznikiem w walce z cellulitem dla poprawy elastyczności i jędrności skóry. Mogą też wspomóc mikrokrążenie w organizmie, a lepsze krążenie oznacza optymalne dotlenienie i odżywienie komórek. Kolejne składniki cenne dla poprawy wyglądu ciała to: cholina, ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego, nasion guarany, cynk oraz witamina B6.
Jeśli szukacie wsparcia od wewnątrz, zobaczcie naszą nowość – No Cellulite, czyli suplement, który zawiera wszystkie wymienione składniki, świetnie uzupełniające się wzajemnie i wzmacniające swoje działanie. Przeczytajcie, jak dokładnie działają tutaj.
Pamiętajmy, że cellulit jest naturalnym zjawiskiem, które może dotyczyć wielu osób. Każdy organizm jest inny, dlatego warto eksperymentować z różnymi metodami i obserwować, które z nich przynoszą oczekiwane rezultaty. A najlepiej stosować wszystkie jednocześnie. Aby uzyskać trwałe efekty, ważna jest cierpliwość, systematyczność i konsekwencja. Niestety trzeba mieć świadomość, że nawet jeśli wprowadzicie powyższe zmiany, cellulit może nadal występować. Z pewnością będzie jednak znacznie mniej widoczny, a o to przecież nam chodzi.