Darmowa dostawa od 180,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
   Napój energetyczny w nowej odsłonie  Sprawdź
Probiotyki - wsparcie wakacyjnych podróży

Probiotyki - wsparcie wakacyjnych podróży

2023-07-06

Podróżowanie oferuje szansę poznania różnych kultur, kuchni i klimatów. Jednak to nie tylko zmiana strefy czasowej, ale także ogromny stres dla naszego organizmu, który może negatywnie odbić się na naszych jelitach. Probiotyki i melatonina mogą stać się Twoimi nowymi towarzyszami podróży - a my udowodnimy Ci dlaczego!

Kto z nas nie słyszał o owianej legendą “zemście Faraona”? Oczywiście nie ma naukowych dowodów potwierdzających jej istnienie, ale nie ulega wątpliwości, że wyjeżdżając na wymarzone wakacje, zwłaszcza do krajów tropikalnych, często z niewyjaśnionych przyczyn zaczynamy czuć się źle.

Zmiana klimatu w jelitach!

Lokalna kuchnia, pełna unikalnych przypraw, metod gotowania i składników, może być ucztą, do której nasze jelita nie są przyzwyczajone. To samo tyczy się wody - jej skład różni się w zależności od danego regionu, co może wystawić nasz mikrobiom na ogromną próbę. Rezultatem tych zmian są często nieprzyjemne dolegliwości, które mogą uprzykrzyć nasze wakacje: biegunka, wymioty, nudności czy nawet gorączka. Wprawdzie objawy te są zazwyczaj łagodne i ustępują samoistnie, to skutecznie potrafią zrujnować wakacje.

Nie daj zepsuć sobie wakacji!

Planując wyjazd wakacyjny nie możemy zapomnieć o zabraniu kremu z filtrem i… probiotyków! Te korzystne żywe kultury bakterii mogą wspierać i zwiększać różnorodność mikrobiologiczną jelit. Kolonizują one śluzówkę jelit, dzięki czemu utrudniają wnikanie i rozprzestrzenianie się chorobotwórczych bakterii. Stanowią więc swoistą tarczę ochronną dla jelit przed środowiskiem zewnętrznym.

Kiedy zacząć suplementację i jaki probiotyk będzie najlepszy?

Niestety nie ma dokładnych wytycznych jak długo podawać probiotyki i w jakiej dawce. Najczęściej praktykuje się profilaktyczne stosowanie probiotyku od 1 do 7 dni przed podróżą i kontynuowanie ich stosowania przez całe wakacje, aby zapewnić jelitom najlepsze wsparcie. Nie zapominajmy sięgnąć po probiotyki dobrej jakości, czyli takie, które mają wysoką koncentrację bakterii probiotycznych (minimum 109 żywych kultur bakterii) i są właściwie opisane szczepowo np. Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53 103.

Nie zapomnij o podstawach higieny!

Probiotyki mogą wspomagać zdrowie jelit i pomóc w zapobieganiu biegunce podróżnych, ale nie zastąpią odpowiednich praktyk higieny i bezpiecznej żywności. Po pierwsze sprawdzaj co jesz i co pijesz:
- unikaj nieprzegotowanej wody (pitej bezpośrednio, w postaci kostek lodu, nie używaj też wody z kranu do mycia zębów – lepiej sprawdzi się woda butelkowana),

- wybieraj posiłki poddane wstępnej obróbce termicznej, unikaj niedogotowanych i niedosmażonych potraw,
- dokładnie myj owoce i warzywa przed spożyciem,
- jedz posiłki w sprawdzonych miejscach.

Nie trać cennego czasu!

To jednak nie koniec, bo najprawdopodobniej czeka Cię jeszcze jedno wyzwanie - zmiana strefy czasowej. Jet lag może być niszczycielskim problemem planów podróży. Występuje, gdy wewnętrzny zegar ciała lub rytm dobowy nie jest zsynchronizowany ze strefą czasową, w której się znajdujesz. Główne objawy to problemy ze snem, zmęczenie w ciągu dnia, trudności z koncentracją, a czasem nawet problemy trawienne. Podróżowanie między strefami czasowymi może zakłócić ten naturalny rytm, powodując, że wewnętrzny zegar organizmu nie będzie zgodny z czasem lokalnym. W tym przypadku pomocna może być suplementacja melatoniną.

Melatonina często nazywana jest "hormonem snu" i odgrywa kluczową rolę w naszym cyklu snu i czuwania. Może ona pomóc w lepszym zasypianiu, poprawić jakość snu i wydłużyć czas jego trwania. Zaopatrzenie się zatem w melatoninę, może pomóc Twojemu organizmowi szybciej zaaklimatyzować się do nowych stref czasowych, sprawiając, że jet lag nie pozbawi Cię cennego czasu podróży.

Podsumowując…

Szykując się na wakacje oprócz ulubionych książek i stroju kąpielowego warto wrzucić do walizki sprawdzone suplementy, dzięki którym ryzyko pojawienia się przykrych problemów będzie znacznie niższe. Dlatego przy najbliższej podróży rozważ zrobienie miejsca na probiotyki i melatoninę w swojej torbie. Mogą one być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać swoje doświadczenia kulinarne i zsynchronizować Twój organizm z harmonogramem podróży.

Udanych wakacji!

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

Levann "jA" Probiotyk Sleep Well

Levann "jA" Probiotyk Sleep Well

99,99 zł brutto
W promocji Zestaw: Levann "jA" Probiotyk & Ashwagandha KSM-66®

Zestaw: Levann "jA" Probiotyk & Ashwagandha KSM-66®

Cena regularna: 144,99 zł brutto129,99 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 129,99 zł
pixel