Darmowa dostawa od 180,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
   Napój energetyczny w nowej odsłonie  Sprawdź
Kawa liofilizowana – czym jest i jak powstaje?

Kawa liofilizowana – czym jest i jak powstaje?

2021-02-03

Kawa liofilizowana to rodzaj kawy rozpuszczalnej, która zachowuje wszystkie właściwości świeżo zaparzonego naparu. Proces technologiczny, jakiemu zostały poddane ziarna kawy, jest w pełni bezpieczny, a samo działanie kawy pozostaje niezmienione.  

Kawa liofilizowana – co to znaczy?

 Liofilizacja należy do metod utrwalania żywności i przedłużenia okresu przydatności do spożycia. Kawa liofilizowana powstaje w wyniku procesów fizycznych związanych usunięciem wody z produktu bez udziału żadnych dodatkowych składników chemicznych. Inaczej mówiąc, jest to suszenie na drodze wymrażania. Kluczowe w procesie są zmiany temperatury i stanu skupienia z pominięciem fazy ciekłej.             

Kawa liofilizowana jest jedną z postaci kaw rozpuszczalnych dostępnych na rynku. Przygotowanie do procesu liofilizacji polega na sporządzeniu naparu kawy w dużych przemysłowych kadziach. 

Proces liofilizacji składa się z trzech etapów:

1. Zamrażanie naparu kawy to etap, w którym dochodzi do powstania lodu i w ten sposób zostaje oddzielona znaczna ilość wody.
2. Sublimacja to przejście ze stanu stałego w stan gazowy, bez wystąpienia fazy ciekłej. Na tym etapie z produktu zostaje usunięty lód poprzez zamianę w parę wodną w specjalnej komorze z udziałem niskiego ciśnienia. Odparowana substancja ulega znacznemu zagęszczeniu.
3. Desorpcja - polega na usunięciu resztek substancji pełniącej funkcję rozpuszczalnika, głównie wody z mrożonych ziaren kawy. Jest to ostatni etap procesu liofilizacji i ma na celu dosuszenie produktu.   Kawa liofilizowana charakteryzuje się wysoką jakością w odniesieniu do innych typów kaw rozpuszczalnych, a walory sensoryczne są porównywalne ze świeżym naparem.  

Kawa rozpuszczalna liofilizowana – charakterystyka

 Kawa liofilizowana zachowuje wysoką jakość i wszystkie właściwości pierwotnego produktu, czyli uprzednio przygotowanego naparu zmielonych ziaren kawy.

Najpopularniejsze gatunki kaw, z których powstaje kawa liofilizowana to arabica i robusta. Tym samym finalny produkt przejmuje ich walory sensoryczne – smak, barwę i aromat oraz zawartość kofeiny. 

- Kawa liofilizowana arabica charakteryzuje się niskim poziomem kwasowości, dzięki czemu posiada łagodny smak. Ten gatunek kawy zawiera niższą zawartość kofeiny, w porównaniu do robusty. 
- Kawa liofilizowana robusta to gatunek o wysokiej zawartości kofeiny, ma mocny, intensywny smak ze względu na wyższy stopień kwasowości.  

Różne gatunki kawy mogą być ze sobą mieszane, dlatego można stworzyć kawę zbalansowaną pod preferencje konsumentów. Kawa liofilizowana będzie zawierać mniej kofeiny niż tradycyjna, naturalna kawa parzona.  

Kawa liofilizowana nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu. Produkt jest w pełni bezpieczny pod względem mikrobiologicznym. Proces mrożenia i odparowywania usuwa wszystkie zanieczyszczenia w postaci drobnoustrojów i chorobotwórczych mikroorganizmów. Liofilizowane ziarenka kawy przyjmują postać wielościennych kryształków i w ten sposób można rozpoznać kawę rozpuszczalną wysokiej jakości. 

Kawę liofilizowaną cechuje duża łatwość w przyrządzaniu, gdyż wystarczy zalać produkt gorącą wodą. Ze względu na dużą higroskopijność należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.  

Kawa liofilizowana, a wpływ na organizm

Czy kawa liofilizowana jest zdrowa? O ile przyjmujemy, że umiarkowane spożycie kawy w ilości 2-4 filiżanek kawy dziennie może mieć działanie prozdrowotne to, tym samym kawa liofilizowana jest zdrowa. Ten rodzaj kawy rozpuszczalnej zawiera mniej kofeiny od kawy świeżo mielonej, więc jej wpływ na pobudzenie układu nerwowego jest mniej silny. Kawę liofilizowaną można nabyć także w wersji bezkofeinowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą pić kawy z kofeiną, jednak cenią napar za intensywny smak i aromat. 

Jak działa kawa na organizm człowieka?

- Kawa liofilizowana, ze względu na zawartą w niej kofeinę ma wpływ na tempo przemiany materii. Przyspieszenie metabolizmu będzie wywierać korzystne oddziaływanie podczas redukcji masy ciała. W sklepie Foods by Ann dostępne są suplementy diety działające na przyspieszenie metabolizmu.
- Kawa wykazuje korzystne działanie u pacjentów cierpiących na choroby metaboliczne m.in. cukrzyca typu 2, otyłość, insulinooporność.
- Kawa działa też pobudzająco na układ nerwowy i mięśniowy w trakcie wykonywanej aktywności fizycznej. Poprawia koncentrację i skupienie podczas zawodów sportowych. Kofeina jest naturalną i najlepiej przebadaną substancją stymulującą dla sportowców. 
- Kawa liofilizowana zawiera antyoksydanty i substancje zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych m.in. choroba Alzheimera, czy Parkinsona. 
- Kawa liofilizowana może przynosić korzyści w ograniczeniu ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.
- Spożywanie kawy daje dobre efekty w zapobieganiu wystąpienia i leczeniu depresji.  

Czy kawa rozpuszczalna liofilizowana jest zdrowa?

Kawa liofilizowana zachowuje wszystkie właściwości kawy naturalnej. Przez niektórych może być kojarzona z innymi produktami przetworzonymi, które w większości powinny być eliminowane z diety. Jednak proces produkcji kawy liofilizowanej opiera się wyłącznie o procesy fizyczne związane ze zmianą stanu skupienia produktu. Krótko mówiąc, liofilizacja to suszenie przez zarażanie. A wiadomo, że mrożenie produktów jedynie w niewielki sposób zmienia właściwości finalnego towaru. Z pewnością nie posiada skutków ubocznych, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. 

Ostrożność w kwestii spożywania kawy liofilizowanej powinny zachować osoby, które mają alergię na kofeinę, lub spożycie kawy powoduje u nich problemy ze strony przewodu pokarmowego np. w przebiegu chorób żołądka i jelit. Ograniczenie co do konsumpcji kawy dotyczy także kobiet ciężarnych, jednak wypijane 2 filiżanki dziennie nie będą miały negatywnego wpływu na stan zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Polecane

RL9 Coffee Espresso ziarnista, 1 kg

RL9 Coffee Espresso ziarnista, 1 kg

99,99 zł brutto
RL9 Coffee Gold rozpuszczalna 200 g

RL9 Coffee Gold rozpuszczalna 200 g

37,99 zł brutto
Nasz bestseller Migdały w czekoladzie

Migdały w czekoladzie

10,99 zł brutto
pixel