Domowy chleb dyniowy – bogactwo beta-karotenu
Chleb dyniowy to domowy wypiek, który z powodzeniem zastąpi nam chleb z piekarni. Chleb dyniowy bezglutenowy na zakwasie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w swojej diecie ograniczają spożycie glutenu, a chleb jest dla nich ważnym produktem w menu. Jak zrobić samodzielnie chleb dyniowy?
Chleb dyniowy – co zawiera dynia?
Przepis na chleb dyniowy dla wielu może być zaskoczeniem, gdyż w naszej propozycji, dynia nie występuje jedynie w nazwie.Najczęściej o chlebie dyniowym na zakwasie, mówi się w kontekście chleba żytniego lub pszenno-żytniego, zawierającego pestki dyni. W naszym mniemaniu jest to zbyt duża nadinterpretacja, choć pestki dyni w naszym chlebku też znajdziecie. W naszym przepisie chcemy przedstawić prawdziwy chleb dyniowy z pieczonej dyni. Dlatego w naszym wypieku zostaną zachowane wszystkie właściwości tego wartościowego warzywa.
Dynia jest przede wszystkim ważnym źródłem beta-karotenu, o czym świadczy jej intensywnie pomarańczowy kolor, charakterystyczny dla karetonoidów. Jest to grupa bardzo silnych przeciwutleniaczy, które wpływają na poprawę odporności organizmu oraz hamują niekorzystne działanie reaktywnych form tlenu. Nadmiar wolnych rodników powoduje uszkodzenie tkanek i prowadzi do powstawania wielu chorób metabolicznych i przewlekłych takich jak miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca czy nowotworowa. Antyutleniacze opóźniają proces starzenia, poprawiają wygląd skóry i poprawiają funkcjonowanie organizmu.
Dodatkowo w chlebie dyniowym, dzięki wykorzystaniu naturalnej dyni znajdziemy minerały, w tym wapń, magnez, żelazo i potas oraz witaminy z grupy B, witamina C oraz błonnik pokarmowy.
Chleb dyniowy – przepis
Przepis na chleb dyniowy jest naprawdę prosty, dlatego samodzielny wypiek nie sprawia problemów. Proporcje składników są dobrane w taki sposób, że chlebek dyniowy zawsze wychodzi i nie trzeba posiadać ku temu żadnych wybitnych umiejętności kulinarnych. Po pierwszej próbie przekonacie się, że jest to świetna alternatywa dla zwykłego chleba.
Chleb dyniowy, w którego składzie znajduje się naturalny miąższ dyniowy, to produkt pożądany w diecie diabetyków, gdyż zawiera dużą ilość antyoksydantów oraz nie wpływa na duże wahania glukozy we krwi. Nasz przepis mogą stosować także osoby z nietolerancją glutenu, ze względu na to, że jest to chleb dyniowy bezglutenowy. Do przygotowania pysznego chleba z dyni stosujemy mąkę ryżową i ziemniaczaną bez dodatku innych mąk wytworzonych ze zbóż glutenowych.
Podstawowy składnik chleba, czyli dynię pieczemy do miękkości w piekarniku z dodatkiem oleju kokosowego. Następnie upieczoną dynię i wszystkie pozostałe składniki masy chlebowej podane w przepisie należy zblendować, a samo pieczenie chleba będzie trwało około 30 minut.
Samodzielnie przygotowany chleb dyniowy możemy wykorzystać jako bazę do zdrowych kanapek. Chleb dyniowy smakuje wybornie także bez żadnych dodatków, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się także jako wytrawna przekąska. Nie zapominajmy o wartościach odżywczych dyni, które sprawiają, że chleb dyniowy według naszego przepisu będzie zdrowym zamiennikiem dla klasycznego pieczywa.
A może by tak zakraść się do kuchni i obudzić domowników zapachem świeżo pieczonego chleba? :)
Po cichutku, na paluszkach i starając się nie narobić zbyt dużo hałasu, przystąpić do dzieła?
Tylko jak użyć blendera, gdy wszyscy śpią? ;)
My podjęliśmy to wyzwanie i tak oto powstał przepis na przepyszny chleb dyniowy!
Składniki na chleb dyniowy:
- 300 g dyni
- 250 g mąki ryżowej
- 200 g mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki oleju kokosowego
- drożdże
- 1,5 łyżeczki soli
- 300 ml letniej wody
- garść pestek dyni i słonecznika
Przygotowanie chleba dyniowego:
- Dynię kroimy w plastry i smarujemy rozpuszczonym olejem kokosowym
- Pieczemy ok. 25 min. w 180 stopniach (z termoobiegiem)
- Czekamy aż dynia ostygnie
- Wrzucamy ją do blendera, dolewamy oleju i miksujemy na puree
- Łączymy z pozostałymi składnikami i znów blendujemy
- Masę wlewamy do foremki i posypujemy pestkami
- Pieczemy ok. 30 min w 180 stopniach (z termoobiegiem)
- Trenujemy cierpliwość, czekając aż wystygnie ;)