Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dbajcie o siebie! Zdrowe nawyki z dietą w tle

2023-01-23
Dbajcie o siebie! Zdrowe nawyki z dietą w tle

Początek roku to idealny czas na określenie swoich celów na kolejne miesiące! Jak się trzymać postanowień i na co zwrócić szczególną uwagę, żeby udało się udoskonalić jadłospis bezboleśnie i długoterminowo?

 1. Przede wszystkim nie róbcie niczego na siłę! Jeśli czujecie, że naprawdę potrzebujecie zmiany odżywiania i jest ona dla Was ważna, postanowienia nie powinny być aż tak trudne do wykonania.

 2. Zastosujcie metodę małych kroków. Modyfikacje wprowadzajcie stopniowo, aby były realne i nie zniechęciły Was już po 3 dniach. Zbyt surowe restrykcje i radykalne zmiany demotywują.

 3. Nie głodźcie się. W zdrowej diecie nie chodzi o odmawianie sobie wszystkiego. Wręcz przeciwnie! Postawcie na regularne, zrównoważone odżywianie planowane z głową!

 4. Zacznijcie od prostych zasad: pijcie więcej wody w ciągu dnia, ograniczcie dosładzane napoje, jedzcie więcej warzyw w każdym posiłku, ograniczcie spożywanie standardowych słodyczy – zastępujcie je np. owocami, orzechami lub przekąskami bez dodatku cukru, wybierajcie pieczywo pełnoziarniste, nie podjadajcie tuż przed snem.

 5. Jedzcie to, co lubicie w zdrowszej wersji. Niemal każdy posiłek można przyrządzić na kilka sposobów. Czasem wystarczy zmodyfikować przepis zamieniając jeden czy dwa składniki, aby nadal było smacznie, ale również zdrowo.


 6. Zaprzyjaźnijcie się z własną kuchnią i bawcie się smakami! Dzięki samodzielnemu gotowaniu i przygotowywaniu jedzenia, będziecie bardziej świadomi tego co macie na talerzu, a posiadając swoje jedzenie w domu, mniej będzie Was ciągnęło do budki z szybkimi, kalorycznymi przekąskami za rogiem.

 7. Nie musicie rezygnować całkowicie z ulubionych przysmaków. Zamiast tego skupcie się na odpowiednich proporcjach. Podstawą diety powinny być naturalne, pełnowartościowe i jak najmniej przetworzone produkty, a fast foody, czy standardowe słodycze sporadycznym dodatkiem.

 8. Aby zapanować nad nadmiernym apetytem, zadbajcie o wartości odżywcze w swoim jadłospisie. Odpowiednie ilości białka, tłuszczów i węglowodanów przekładają się na zaspokojenie głodu na dłuższy czas. Zbilansowane posiłki to klucz do sukcesu.

 9. Zacznijcie zwracać uwagę na skład produktów, które kupujecie. Widząc na etykiecie np. biały cukier, olej palmowy, sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku, konserwanty czy gluten wybierzcie artykuły, które ich nie zawierają. Nie posiadając niezdrowych produktów pod ręką, nie będziecie ich jeść tak często.

 10. Poszukajcie współtowarzysza, który tak jak Wy, chce lepiej jeść. Razem łatwiej i przyjemniej wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowe. Jest to też dodatkowa motywacja do działania.

 11. Dobrym sposobem na uzupełnienie diety są suplementy, które pomagają uzupełnić niedobory oraz wspierają organizm w zależności od potrzeb, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Jak o nich pamiętać? Zawsze miejcie przygotowane kapsułki już do posiłku, żeby nie zapomnieć połknąć ich po wstaniu od stołu. Pomocny będzie też praktyczny organizer, dostępny w zestawach z suplementami naszej nowej linii jA.


 12. Starajcie się jeść powoli i gryźć dokładnie każdy kęs. Pośpiech w przypadku jedzenia nie przynosi nic dobrego i nie sprawia przyjemności. Poprawicie w ten sposób trawienie, przyspieszycie przemianę materii, polepszycie swoje samopoczucie i lepiej wyczujecie smak.

 13. Jeśli pijecie alkohol, zastanówcie się, czy Wam służy i jaka jego ilość byłaby dla Was bardziej odpowiednia. Nie musicie z niego zupełnie rezygnować, ale umiar jest bardzo wskazany. Małe i sporadyczne ilości pozwalają się nim delektować.

 14. Zadbajcie o swoją równowagę psychiczną. Gwałtowne stany emocjonalne mogą znacząco wpływać na naszą dietę. Stres i silne przeżycia często „zmuszają” nas do jedzenia z powodów innych niż głód.

 15. Jeśli lubicie notować różne rzeczy, warto utworzyć listę swoich dotychczasowych nawyków. Możecie się zdziwić, co podjadacie i popijcie zupełnie odruchowo i nieświadomie niemal każdego dnia.

 16. Pomocnym narzędziem może być również tzw. habit tracker, czyli tabela z dobrymi nawykami, które chcecie wprowadzić w życie. Pozwala ona śledzić historię swoich postępów. Możecie ją pobrać tutaj.


 17. Ostatnie, ale bardzo ważne! Bądźcie cierpliwi i nie poddawajcie się! Lekkie potknięcia są zupełnie normalne i nie oznaczają, że Wam się nie udało i nie warto kontynuować. Wprowadzenie zdrowych przyzwyczajeń wymaga czasu. To proces. Jeden błąd nie przekreśla całego postanowienia. Bądźcie zaangażowani w zmianę, ale też wyrozumiali dla siebie samych.

Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel